U concept

Mi a TRAINER?

A gyermekkori növekedési fázisban a fogazat optimális kialakulásának hatékony segédeszközei a trainerek. Pozitív hatásaik miatt egyre több szakember (pl. fogorvos, logopédus) javasolja használatukat, akár már 3-4 éves kortól elkezdőden. A rendszeres hordásuk a legtöbb kis páciensnél látványos javulást eredményez.

Hatásmechanizmusukban két fő tényező dominál:

  • egyrészt a myofunkcionális nevelés,
  • másrészt a fogívek fejlődésének, harmonizációjának, stimulálása.

Miért más a U CONCEPT?

  • Mert a fogívek területén a „passzív”, myofunkcionális terápiát meghagyva, de a fogak szintjén egy aktív készülék családot fejlesztettünk ki, a U Concept trainerek aktív trainerek. Ez annyit jelent, hogy a fogívek harmonizációja intenzívebb, a lágyabb, rugalmasabb készülékek kisebb erőkkel, mégis nagyobb hatékonysággal segítik a fogívek nivellálási folyamatát, természetesen a többi szokásos trainertől elvárt funkciók megtartása mellett. A frontrész szélesebb – „U” alakja – („Accu form”) a későbbi fogszabályozás során nagyobb esélyt ad a kezelő orvosnak az extrakció elkerülésére.
  • A frontfogak területén a torque értékek segítik a fogazat optimális elhelyezkedését. Az így kialakult vákuum-hatás révén a készülék könnyebben szájban marad. A készülékcsalád bizonyos elemei – U Class III – segítik a premaxilla fejlődését is.
  • Az oldalzónában végigfutó vezető sávok a fogívek harmonizációját segítik. A harmonizáció segítésére egy-egy domborulatot, (vezető sávot) futtatunk végig, melyek a molárisok hosszanti barázdájába illeszkedve segítik a sorbarendeződést.
  • Korcsportoknak megfelelően készülékeink disztális irányban hosszabbak más gyártók trainer-készülékeinél, ezáltal alátámasztják az életkornak megfelelően aktuálisan előtörő molárisokat, így elkerülhetőek a „lógó” csücskök, vagy a túlerupcióban lévő fogak. Ha a készülék zavaróan hosszú lenne, a megoldás egyszerű, ollóval könnyen méretre vágható.
  • A frontrész területén a pelották megfelelő kialakítása megakadályozza, hogy a tréner a gyermek felső fogíve mögé kerüljön.
  • Az molárisok és premolárisok közötti progresszív kialakítású inter-moláris régió vastagságában több választási lehetőség áll rendelkezésre.
  • A készülékek rendkívül könnyen individualizálhatóak olló segítségével.
  • A trainerek könnyű megszokása érdekében a komfortosság alapvető tulajdonsága minden U Concept trainerünknek. A készülékeket kétféle, 30 és 50 Shore keménységű szilikonból gyártjuk. A puhább, 30 Shore keménységű változat nagyobb kényelmet biztosít, könnyebb megszokni, ami kulcsfontosságú az eredményesség szempontjából, hiszen a trainerek csak rendszeres használat mellett fejtik ki hatásukat. Az 50 Shore keménységű verzió ellenállóbb a stressz indíttatású fogszorítással szemben, így a gyermekek lassabban rágják el a készüléket.
  • A teljes készülék családot biokompatibilitási tanúsítvánnyal rendelkező szilikonból gyártjuk.
  • Készülékeink több színben is elérhetőek, ezzel is segítve a páciensek motivációját.

Funkcionális terápia

Mit jelent a Myofunkcionális terápia?

Már Angle is megállapította a XX. század elején, hogy a túlzó vagy a nem elegendő lágyrész funkciók, nyomások és a légzési problémák általános okai a malokklúziók meglétének. Alfred Rogers – aki a myofunkcionális terápia atyja – 1918-ban ennél is tovább ment. Ő hitt benne, hogy a helyes funkciók kialakításához gyakorlatokra van szükség. Attól, hogy rendezzük a fogíveket, a funkciós probléma nem fog megoldódni.

Azóta is vannak kiemelkedő munkásságú orthodontusok, akik szívügyüknek tekintik a funkciós szemléletű kezelést. Prof. Slavichek az egész testet vizsgálta a páciens talpától a feje búbjáig, és összefüggések egész láncolatára talált bizonyítékokat. A fogszabályozásra szakosodott orvosok közül Rickets Professzor – aki lerakta a bioprogresszív technika alapjait és kidolgozta a kezelési módszerét – a legismertebb név, aki az ő nevével fémjelzett iskolában oktatta és rendszeresen alkalmazta a miofunkcionális terápiát. Ennek lényege, hogy minél előbb – ha lehet kisgyermek korban – kell felmérni a páciens diszfunkcióit, majd azokat különböző gyakorlatokkal rendezni, így a további növekedés már jó irányban folytatódhat.

A dentális, illetve állcsont problémák korrigálására már több száz éve alkalmaztak különböző készülékeket, terápiákat. A 19. század végén - 20. század elején létrejött a fogorvos szakmán belül a fogszabályozással foglalkozó szakág, valamint ezzel párhuzamosan fejlődött a fogtechnika is, létrehozva speciálisan a foszabályozó készítésére szakosodott laborokat. Ezekben a laborokban legtöbbször kivehető készülékeket állítottak elő. Ezek az adott páciens gipszmodelljére egyedileg, zömében kemény akrilból készültek, általában drót kapcsokkal rögzültek a fogakon, és nagyobb részben dentális mozgatást végeztek. Egyik csoportjuk, az aktivátorok, próbálták egymáshoz harmonizálni a fogíveket, és egészen jó eredményeket lehetett velük elérni, ha a páciens rendszeresen hordta. Viszont nem tartozott hozzá myofunkciós gyakorlat.

A 90-es években a funkcionális nevelés egy más szemlélet szerinti megközelítése kezdett kibontakozni. Dr. Chris Farrell kifejlesztett egy puhább, rugalmas anyagból készített eszköz-családot, melyeket trainereknek nevezett el. A szerzett tapasztalatok alapján újabb és újabb készülékeket tervezett, melynek fejlesztése napjainkban is folytatódik. A gyakorlatok végzéséhez hatékony protokollt állított fel, melyben mind a motiváció, mind az ellenőrizhetőség fontos szerepet tölt be. Az ő általa tervezett készülékek elég nagy szabadsági fokot adnak a fogaknak. A trainereinek a szerepe főleg a diszfunkciók (szájlégzés, nyelvlökéses nyelés, ujjszopás, egyéb rossz beidegződések stb.) átnevelése, illetve a gyenge izomzat tréningezése.

A trainerek adta lehetőségeket a bioprogresszív terápia művelői is felismerték, és a funkciós nevelésen alapuló terápia megvalósításához – Dr. Daniel Rollet irányításával – olyan trainereket fejlesztettek (RMO „Multi”-család, Orthoplus „EF” család, LM cég, stb.) amik az ő céljaikat jobban szolgálták.

Az viszont összességében megállapítható, hogy általában a készülékekben a fogaknak – szerintünk – túl nagy a szabadsági foka.

A U Concept irányvonala egy holisztikus szemléletet takar, ami áll

  • a U Concept termékcsaládból,
  • a funkciós nevelést kiegészítő gyakorlat rendszerből,
  • a folyamatos, több irányú fejlesztésből,
  • és az oktatásból.

U Concept termékcsalád

Az első készülékek tervezésénél – 2012-től –, az irányvonal meghatározásánál nagy segítségünkre volt, hogy az akkor már 30 éve működő fogszabályozó laborunkban évente 10000-15000 db kivehető fogszabályozó készüléket gyártottunk. Az így szerzett tapasztalataink alapján úgy gondoltuk, hogy a már piacon lévő trainereket sokkal hatékonyabbá is lehetne tenni, ha azokba több dentális funkciót építünk be, és úgynevezett „aktív/interaktív” készülékeket hozunk létre. Az elképzelést Dr. Daniel Rollet is támogatta, akinek aktív közreműködésével kezdtük meg az első darabok gyártását. A készülékek további fejlesztése során Dr. Carl Gugino, a régi Rickets team még aktív tagjának iránymutatásait is ötvöztük az új gyártási technológiák adta lehetőségekkel és a saját tapasztalatainkkal.

A teljes termékpaletta részét képezi a U Pilot széria (7 méretben, a megfelelő méret kiválasztását 7-tagú méretsablon sorozat segíti), a U Brace a rögzített készülékekhez, fix mechanikával kombinálhatóan, és a U Class II Pre 8-9 mm-nél nagyobb overjet esetén. Készülékeink alapvetően a kaukázusi arctípusra lettek kialakítva, de van már az ázsiai, szélesebb állcsontú típushoz igazodó trainerünk is. Mára elmondhatjuk, hogy egy olyan komplett termékpalettával rendelkezünk, ami a jelenleg felmerülő problémák jelentős részére kínál megoldási lehetőséget. Fontosnak tartjuk, hogy nyitottak maradjunk minden olyan tapasztalatra, elképzelésre, melyek a funkciós terápiát még hatékonyabbá tehetik, ezért nem zárkózunk el újabb készülékek létrehozásától sem.

A fejlesztés részét képezte a Gugino-féle Nasométer megalkotása. Mint tudjuk, a szájlégzés az egyik fő okozója a deformitásoknak, így az orrlégzés lehetősége alapvető fontosságú, amit ezzel az eszközzel hihetetlenül egyszerűen tudunk ellenőrizni.

A U Conceptnek elmaradhatatlan része a miofunkciós gyakorlatok rendszere. Ennek segítésére készült el a gyakorlatokat bemutató füzetünk, melynek segítségével könnyűvé válik a megfelelő gyakorlat kiválasztása és betanítása.

Az oktatás a szívügyünk. Hazai és nemzetközi színtereken, online vagy személyes jelenlétű kurzusokon ismertetjük a résztvevőkkel az alapvető fontosságú tudnivalókat. A résztvevők hasznos információkhoz jutnak olyan, a mindennapokat megkönnyítő témákban, mint a betegekkel való kapcsolattartás bevált módszere, az asszisztencia oktatása, illetve a delegálás lehetőségeinek bemutatása, a kontrollok menete stb.

A U Concept csapata fáradhatatlanul azon dolgozik, hogy Önök részére hatékony, kényelemes, sok sikeres kezelést eredményező trainereket készítsen, és egy sokrétű, mindent lefedő szolgáltatást nyújtson. Mert azt sosem felejthetjük el, hogy a készülék végén egy ember van, a mi esetünkben pedig legtöbbször egy gyermek, akinek egészségben való fejlődése rajtunk is múlik.

A készülék részei

A készülékek olyan speciális kialakítású elemeket tartalmaznak, melyek a lágyrészek-izmok fejlődésére kedvezően hatnak:

  • segítik a nyelv helyes pozícióba történő vezetését,
  • az ajakizomzat tornáztatását,
  • támogatják a fogváltás folyamata során a maradófogak megfelelő irányba történő előretörését.
  • Adaptálható buccalis pajzs: a fogívek előtt elhelyezkedő rész, amely a fogak fölé érve a fogívtől távol tartja a buccát „csökkentve ezzel a fogívre kívülről ható összenyomó erőket”, valamint a periosteum enyhe húzásával addíciós csontnövekedést okoz az alveolus buccalis oldalán, ezáltal növelve a fogívek méretét. A buccalis pajzs szükség szerint adaptálható.
  • Intermolaris régió és molaris vezető: az alsó és a felső molárisok közötti megvastagított rész, és ezen a területen elhelyezkedő „háztető” forma. A molaris vezető az örlőfogak barázdáiban fut, ezzel is segítve az áttörő kisörlő és nagyörlő fogak helyes pozícionálódását. A készülék elülső kialakításának és a molaris régiók közti vastagabb résznek köszönhetően a készülék élharapásban tartja az alsó állcsontot, valamint kiemeli és lefelé mozdítja el a condylust, ezáltal elősegítve az alsó állcsont növekedését (kivétel Cl III. osztályú készülékek). A készüléknek hátrafelé mindenképpen legalább az utolsó fog feléig kell érnie. Ha esetleg túl hosszú, könnyen, egy olló segítségével személyre szabható.
  • Nyelvvezető: a készülék nyelv felöli oldalának kialakítása nagyban megkönnyíti a nyelvnek a helyes pozíció megtalálását. A palatumra felfekvő nyelv a maxilla alveolaris ívét belülről kitámasztja, így megakadályozza a gyakori felső fogív szűkületet, vagy segíti a már kialakult szűkület floldását.
  • Nyelvemlékeztető: segít a helyes nyelvpozíció megtanításában és annak fenntartásában.
  • Lip bumper: a buccalis pajzs alsó frontok előtti része, melynek különböző kialakításai segítenek a túlzott alsó ajak feszülést korrigálni. Ennek köszönhetően az alsó ajak nyomása elvezetődik, megakadályozva ezzel az alsó frontfogak torlódásának kialakulását vagy súlyosbodását. Nagy segítség azokban az esetekben, amikor az alsó ajak beszorul a felső frontfogak mögé (Cl II/I).
  • Légzőnyílás: a készülék elején elhelyezkedő kis lyukak a nyeléskor keletkező vákuum csökkentésére szolgálnak, megkönnyítve ezzel az adaptálódási fázist.

A készülékek általános jellemzői

A készülékek sterilizálható, biokompatibilis, szagtalan szilikonból készülnek Shore 30 és 50 keménységben. A Shore 30-as készülékek puhaságuk miatt nagyon kényelmesek, ezzel is segítve a hozzászokási fázist. Ugyanezen tulajdonságukból adódóan viszont helytelen használat esetén könnyebben szétrághatók a Shore 50-es keménységűvel szemben. Az ajánlott protokoll szerint kezdjük a kezelést a Shore 30-as keménységű készülékkel, és szükség esetén (gyakori szétrágás) váltsunk az Shore 50-es keménységűre.

Csatlakozzon hozzánk!

A U Concept BioTrainerrel kapcsolatos további információk, szakmai előadások és webináriumok elérhetők mind fogszabályozó szakorvosok, mind logopédusok és terapeuták számára. Kövesse eseménynaptárunkat a friss információkért. Ha szeretné bővíteni terápiás eszköztárát és hatékonyabbá tenni a kezeléseket, próbálja ki a U Concept trainereket páciensei számára!

Szakemberkeresőnkhöz csatlakozva könnyebben és gyorsabban találhatják meg leendő páciensei. Adatai megadásával tud csatlakozni U Concept szakembereinkhez.

Ajánlatkérés

Csak regisztrált felhasználóknak

Hírlevél feliratkozás